2009 Tour Riders

Following is a list of this year's starting riders, their team, province or country and their number.

  Denotes Under 23 riders

1 Hayden ROULSTON Ashburton Colourplus (CLP)
2 Marc RYAN Timaru Colourplus (CLP)
3 Jesse SERGENT Fielding Colourplus (CLP)
4 Logan HUTCHINGS Papamoa Colourplus (CLP)
5 Reon PARK Timaru Colourplus (CLP)
6 Gordon McCAULEY Auckland Subway—Avanti (SWA)
7 Hayden GODFREY Christchurch Subway—Avanti (SWA)
8 Eric DROWER Cambridge Subway—Avanti (SWA)
9 Joseph COOPER Wellington Subway—Avanti (SWA)
10 Joshua ENGLAND Auckland Subway—Avanti (SWA)
11 Jeremy VENNELL Hastings Bissell Pro Cycling
12 Peter LATHAM Te Awamutu Bissell Pro Cycling
13 Ben JACQUES-MAYNES USA Bissell Pro Cycling
14 Omer KEM USA Bissell Pro Cycling
15 Cody O'REILLY USA Bissell Pro Cycling
16 Mark LANGLANDS Cambridge Calder Stewart (CST)
17 Ben KING Australia Calder Stewart (CST)
18 Brad HALL Australia Calder Stewart (CST)
19 Paul ODLIN Christchurch Calder Stewart (CST)
20 Douglas REPACHOLI Australia Calder Stewart (CST)
21 Floyd LANDIS USA Cyclingnzshop.com — Bio Sport
22 Nico de JONG Auckland Cyclingnzshop.com — Bio Sport
23 Nick LOVEGROVE Auckland Cyclingnzshop.com — Bio Sport
24 Jeremy MEECH Auckland Cyclingnzshop.com — Bio Sport
25 Jamie WHYTE Invercargill Cyclingnzshop.com — Bio Sport
26 Heath BLACKGROVE Waimate Zookeepers — Cycle Surgery
27 Sam BEWLEY Rotorua Zookeepers — Cycle Surgery
28 Westley GOUGH Waipukurau Zookeepers — Cycle Surgery
29 Glen CHADWICK USA Zookeepers — Cycle Surgery
30 Hamish BOND Cambridge Zookeepers — Cycle Surgery
31 Robin REID Nelson KIA Motors (KMS)
32 Justin KERR Tokoroa KIA Motors (KMS)
33 Karl MOORE Hamilton KIA Motors (KMS)
34 Shem ROGER Cambridge KIA Motors (KMS)
35 George BENNETT Nelson KIA Motors (KMS)
36 Tyler LOCKE USA NOW—MS Society (NMS)
37 Eric BENNETT USA NOW—MS Society (NMS)
38 Sergio HERNANDEZ USA NOW—MS Society (NMS)
39 Nicholas MARTINEZ USA NOW—MS Society (NMS)
40 Corey FARRELL USA NOW—MS Society (NMS)
41 Kyle MARWOOD Australia Praties Cycling (PTC)
42 Jason RIGG Australia Praties Cycling (PTC)
43 Dylan NEWELL Australia Praties Cycling (PTC)
44 Joshua CHUGG Australia Praties Cycling (PTC)
45 Nathan EARL Australia Praties Cycling (PTC)
46 Samuel WHITMITZ Australia Titans Race Team (TRT)
47 James IBRAHIM Australia Titans Race Team (TRT)
48 Latham CROFT Auckland Titans Race Team (TRT)
49 Oliver HARDING-SHEATH Auckland Titans Race Team (TRT)
50 Maarten WOUTERS Belgium Titans Race Team (TRT)
51 Daniel BARRY Christchurch Benchmark Homes
52 James EARLY Christchurch Benchmark Homes
53 James McCOY Christchurch Benchmark Homes
54 Leon HEXTALL Christchurch Benchmark Homes
55 Matt SILLARS Auckland Benchmark Homes
56 Blair MARTIN Australia Creation Signs (CRS)
57 David EVANS Australia Creation Signs (CRS)
58 Alex MALONE Australia Creation Signs (CRS)
59 David TREACEY Malta Creation Signs (CRS)
60 Hayden KEGG Australia Creation Signs (CRS)
61 Jeremy YATES Hastings Team Enterprise
62 Michael TORCKLER New Plymouth Team Enterprise
63 William ALEXANDER Auckland Team Enterprise
64 Alasdair DEMPSEY Auckland Team Enterprise
65 Josh BROWN Palmerston North Team Enterprise
66 Michael STALLARD Australia PowerNet (PNT)
67 Russell GILL Australia PowerNet (PNT)
68 Mathew GORTER Hamilton PowerNet (PNT)
69 Richard ROLLINSON Christchurch PowerNet (PNT)
70 Chris MACIC Auckland PowerNet (PNT)
71 Aaron STRONG Auckland Ascot Park Hotel (APH)
72 Wade MANGHAM Rotorua Ascot Park Hotel (APH)
73 Mike NORTHEY Auckland Ascot Park Hotel (APH)
74 Brad CARTER Cambridge Ascot Park Hotel (APH)
75 Patrick BEVIN Taupo Ascot Park Hotel (APH)
76 Karl MURRAY Auckland Share The Road (STR)
77 Matt GILBERT Auckland Share The Road (STR)
78 Ryan WILLS Whakatane Share The Road (STR)
79 Romain FONDARD France Share The Road (STR)
80 Jack BAUER Nelson Share The Road (STR)
81 Brent ALLNUT Hokitika
82 Logan MORT Auckland Placemakers
83 Daniel WARREN Taradale Placemakers
84 Jason BARLOW Invercargill Placemakers
85 Logan CALDER Australia Placemakers
86 Kevin O'DONNELL Hokitika Sycamore Print (SMP)
87 Kieran HAMBROOK Nelson Sycamore Print (SMP)
88 Alex McGREGOR Dunedin Sycamore Print (SMP)
89 Rod WEINBERG Cambridge Sycamore Print (SMP)
90 Sheldon GORTER Hamilton Sycamore Print (SMP)
91 Michael OLHEISER USA Jackson Plumbing
92 Kevin NICOL USA Jackson Plumbing
93 Greg KRAUSE USA Jackson Plumbing
94 Seth RUBIN USA Jackson Plumbing
95 Stefan ROTHE Germany Jackson Plumbing
96 James GIBSON Christchurch Winton's Middle Pub (WMP)
97 Alan WILLIAMS Christchurch Winton's Middle Pub (WMP)
98 Thomas HUBBARD Christchurch Winton's Middle Pub (WMP)
99 Cory HODGSON Christchurch Winton's Middle Pub (WMP)
100 David AYRE Nelson Winton's Middle Pub (WMP)
101 Matt MARSHALL Otautau The Southland Times (STT)
102 Hamish PRESBURY Invercargill The Southland Times (STT)
103 Cameron KARWOWSKI Invercargill The Southland Times (STT)
104 Michael VINK Christchurch The Southland Times (STT)
105 Sam STEELE Christchurch The Southland Times (STT)
106 Scott WILDER Christchurch Bici Vida
107 Taylor GUNMAN Auckland Bici Vida
108 Carl WILLIAMS Auckland Bici Vida
109 Alex RAY Auckland Bici Vida
110 Tom FINDLAY Palmerston North Bici Vida
111 Mike HENTON Auckland Southern Institute of Technology (SIT)
112 Dylan STEWART Napier Southern Institute of Technology (SIT)
113 Matt HINTON Auckland Southern Institute of Technology (SIT)
114 Dion NEEMS Auckland Southern Institute of Technology (SIT)
115 Simon BROWN New Plymouth Southern Institute of Technology (SIT)
116 Logan EDGAR Te Anau South West Helicopters (SWH)
117 Travis KANE Invercargill South West Helicopters (SWH)
118 Andrew BALLANTYNE Invercargill South West Helicopters (SWH)
119 Lachlan SHANNON Invercargill South West Helicopters (SWH)
120 Simon CROOM Invercargill South West Helicopters (SWH)
121 Jonathon ATKINSON Auckland Energy Smart (EGS)
122 Lee EVANS Wellington Energy Smart (EGS)
123 Andy HAGAN Wellington Energy Smart (EGS)
124 Chris KENDALL Wellington Energy Smart (EGS)
125 Johno GEE Christchurch Energy Smart (EGS)